Berrak ve Parlak Cilt Maskeleri

0 426

Berrak Ve Parlak Bir Cilt İçin Baklalı Maske
Kabukları soyulmuş salatalık, üç avuç bakla unu ile birlikte ezi­lerek karıştırılır. Yumurta sarısı ile iki çorba kaşığı ekşimiş yoğurt çırpıldıktan sonra, bakla hamuru ile birlikte yoğrulur. Hazırlanan karışı­ma, lavanta çiçeği suyu ilâve edilerek krem kıvamına getirilir. Berrak ve parlak bir cilde sahip olmak için yüze maske ola­rak uygulanan baklalı maske yüz kısmına fırça ile sürülerek uygulanır. Bu maske yüze sürüldükten sonra en az yarım saat bekletil­meli ve cilde nüfuz etmesi sağlanmalıdır.

Berrak Ve Parlak Bir Cilt İçin Aylandız Maskesi
İki avuç aylandız yaprağı ufalandıktan sonra kaynar suda bir saat bekletilir. Sıkılarak elde edilen posaya bir fincan badem yağı, bir fincan kaynatılmış süt ve yumurta akı ilâve edilir. Bu karışım, cıvıklaşmayacak bir kıvamına gelinceye kadar yulaf unu ile yoğrulur. Hazırlanan karışım, hafif ateşte tutularak ısıtılır.

Berrak ve parlak bir cilde sahip olmak için elde edilen Aylan­dız kremi, maske yapılarak yüz ve boyun kısmına uygulanır. Aylandız maskesinin uygulanan bölümde en az yarım saat bırakılarak cilde nüfuz etmesi sağlanmalıdır.

Berrak Ve Yumuşak Bir Cilt İçin Zambaklı Maske
İki avuç su zambağı çiçeği dövülerek un haline getirilir. Elde edilen zambak ununa bir fincan muzlu süt, bir çorba kaşığı susam yağı ve bir tatlı kaşığı bal ilâve edilerek ateşte karıştı­rılarak ısıtılır. Bu sıvı karışıma, krem kıvamına gelinceye kadar pirinç unu ilâve edilerek ateşten indirilir. Hazırlanan zambaklı krem buzdolabında bir gün dinlendirildikten sonra yüz kısmına maske olarak uygulanır. Berrak ve yumuşak bir cilde sahip olmak için zambak maske­si kürüne en az üç hafta devam edilmelidir.

Cildin Canlı Görünmesi İçin Domatesli Maske
Kabukları soyulan kızarmış iki domates kıyıldıktan sonra ezi­lerek çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırılır. Elde edilen karışıma bir kaşık badem yağı, yarım fincan süt ve şeftali suyu ilâve edilerek bir kaba konur. Beş dakika ateş­te tutulduktan sonra indirilir. Hazırlanan bu karışıma süzme bal karıştırılır ve krem kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Yüze maske olarak ve cildin diğer kısımlarına yakı olarak kullanılan domatesli kremin, cildin canlı görünmesinde etkin yararı vardır. Bu maske yüze sürüldükten sonra en az yirmi dakika bekletilmeli sonra yüz yıkanmalıdır. *Domatese alerjisi olanlar uygulamamalıdır!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.