Ev Yapımı Güzellik Reçeteleri 1

0 521

Kozmetik endüstrisindeki ilgi artık doğal cilt ve vücut bakım ürünlerine yöneldi. Bilinen ticari doğal ürünler pahalı olma eğilimindedirler, neyse ki kendiniz pek çok doğal güzellik malzemesini kendi kendinize çok daha ucuza hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda koruyucu kimyasalların eklendiği çok sayıda üründen daha sağlıklı olacaktır. Şimdi sizi bu işe başlatmak için listelere de yer verdiğim doğal bitki kaynaklarından bahsedeceğim. Kolaylıkla edinebileceğiniz bu malzemelerle sizde yüzyıllarca uygulanan ev yapımı güzellik reçetelerini kendinize uygulayacaksınız. Bu şifalı bitkilerin pek doğu deri rahatsızlıklarını tıbbi olarak tedavi etmek için kullanılır ve cilt kozmetikleri olarak da faydalıdırlar.

BURUŞUK VE KIRIŞIKLIKLAR İÇİN

 • Salatalık ezilerek suyu elde edildikten sonra sütle karıştırılarak kıvamına getirilir. Hazırlanan bu krem maske yapılarak yüz bölümüne sürülür.
 • Acı badem yağı, pirinç unu ve yumurta sarısı ile bir kaba konarak karıştırılır. Hazırlanan karışım krem kıvamına gelinceye kadar süt ile yoğrulur. Elde edilen kremden, banyodan bir saat önce vücuda masaj yapılarak sürülür.
 • Ihlamur çiçeği yaprakları ezildikten sonra sütle karıştırılır. Elde edilen karışım, Salatalık suyu ile yoğrularak krem kıvamına getirilir. Hazırlanan kremden yatmadan önce cilde sürülür.

CİLT TAZELEYİCİ

Bir avuç elma sirkesi veya damıtılmış beyaz sirkeye 1 kahve fincanı su. Her yüz yıkamadan sonra uygulayın. Derin doğal asitliği sağlar ve kaba lekeli deriyi temizler e zarifleştirir. Hoş kokulu içeriklerin ilavesi ile çok daha estetik bir hale getirilebilir. Aynı oranı bir sirke saç boyası içinde kullanabilirsiniz. Sarışınlar saçlarında beyaz sirke kullanmalıdırlar.

Not: Son araştırmalara göre, deri ve saç zararlı bakteri etkilerine karşı koruma sağlayan doğal bir asit yüzeyine sahiptir. Banyodan sonra deri ve saçınızı sağlığı ve güzelliği için asit dengesinin sağlanması gereklidir.

CİLT ÇATLAKLARI

 • Rendelenen bayır turpu süt ile birlikte pişirilir. Süzülerek elde edilen sıvı, bir süre dinlendirilir. Dinlendirilen bu sıvı banyodan iki saat önce cilde sürülür.
 • Soğan suyu, zambak yağı, yumurta sarısı ve bal bir kaba konarak karıştırılır. Elde edilen Karışım ısıtıldıktan sonra krem haline gelinceye kadar yoğrulur. Tedavi süresinde, elde edilen kremden cildin çatlayan yerlerine sürülür.
 • Fesleğen üzerine kaynar su dökülerek demleme yapılır. Süzülerek elde edilen sıvıya soğan suyu ilave edilerek bir süre dinlendirilir. Hazırlanan bu sıvı merhem günaşırı çatlak cilde sürülür.

CİLT GÜZELLİĞİ

 • Hatmi çiçeği kurutularak havanda dövülür. Elenerek elde edilen toz, süt ve salatalık suyu ilavesiyle pomat kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Hazırlanan pomat banyodan bir saat önce cilde sürülür. Zambak yağı yumurta sarısı karıştırılır. Hazırlanan karışıma darı unu ilave edilerek pomat kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Elde edilen pomat badem yapı ile yumuşatıldıktan sonra cilt üzerine masaj yapılarak sürülür.
 • Rendelenmiş havuç, bal ile karıştırıldıktan sonra sütün içinde gün boyunca bekletilir. Sıkılarak süzüldükten sonra, krem kıvamına gelinceye kadar salatalık suyuyla yoğrulur. Elde edilen krem yatmadan önce cilde sürülür.
 • Badem unu, sarımsakla birlikte dövülerek ezilir. Hazırlanan karışıma, krem kıvamına gelinceye kadar bal ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen krem yatmadan önce cilde sürülür.

CİLT KIRIŞIKLIK GİDERİCİ

 • Pelin otu suda demlenerek süzülür. Elde edilen posasına badem yağı karıştırılarak krem kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Hazırlanan bu krem yatmadan önce cilde sürülür.
 • Papatya ve gelincik havanda dövülerek ezilir. Elde edilen karışım zeytinyağı ilavesiyle pomat kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Hazırlanan bu pomattan tedavi süresince cilde sürülür.
 • Sıkılarak elde edilen hercai menekşe suyuna bal ilave edilerek şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan şuruptan yemek arası bir fincan içilir.

Evde yapılabilecek güzellik reçetelerini tek başlıkta uzun olacağından dolayı bir kaç başlık altında yazmaya karar verdim. Devamına Ev Yapımı Güzellik Reçeteleri 2 bağlantısına tıklayarak gidebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.