Ev Yapımı Güzellik Reçeteleri 2

0 317

Evde yapılabilecek güzellik reçeteleri ile cildinize ve vücudunuza yapabileceğiniz bakımlar hakkında ipuçları vermeye ikinci bölümle devam ediyorum. Dileyenler Ev Yapımı Güzellik Reçeteleri 1 başlıklı yazımızı okuyarak cilt bakımında farklı yöntemler hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Cilt Kuruması

 • Çalgıcı otu tohumu havanda dövülerek ezilir. Elenerek elde edilen toz merhem kıvamına gelinceye kadar zeytinyağı ve bal ilave edilerek yoğrulur. Hazırlanan merhemden tedavi sürecince kuruyan cilde sürülür.
 • Yumurta akı ile safran merhem kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Hazırlanan karışıma susam yapı ilave edildikten sonra ısıtılır. Yatmadan önce vücut bu merhemle ovulur.
 • Salkım söğüt yaprakları suda kaynatılarak haşlanır. Sıkılarak elde edilen posaya süt ve yumurta akı ilave edilerek pomat kıvamına getirilir. Hazırlanan bu pomattan günaşırı cilde sürülür.

Cilt Lekeleri

 • Hazırlanan bitkisel ilaçlar sürülmeden önce kaşınan yer ılık su ile pansuman yapılmalıdır. Nişadır bal ile karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Hazırlanan kremden günde iki sefer ve tedavi süresinde leke olan yere sürülür.
 • Yumurta akı ve rendelenmiş limon kabuğu krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak yoğrulur. Hazırlanan bu karışıma zeytinyağı ve süt ilave edilerek kaynatılır. Elde edilen bu pomat soğuduktan sonra cilde masaj yapılarak sürülür.
 • Rendelenen havuçtan elde edilen su, kili toprak ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışım zeytinyağı ile karıştırılarak merhem kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Bu merhemde tedavi süresince, günaşırı lekeli cilde sürülür.

Cilt Parlaklığı

 • Hercai menekşe kurutulduktan sonra dövülerek ufalanır. İne elekten geçirilerek elde edilen toz, ısıtılmış bal ile karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Hazırlanan kremden yatmadan önce cilde sürülür.
 • Taze toplanan hercai menekşe suda on beş dakika süreyle bekletilir. Tülbentten geçirildikten sonra elde edilen sıvı günaşırı cilde sürülür.
 • Dilimlenmiş turp suda pişirildikten sonra ezilir. Elde edilen lapa süt, bal ve badem yağı ilave edilerek krem kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Elde edilen bu kremden vücuda sürülür.
 • Elde edilen hercai menekşe suyuna dilimlenmiş salatalık konarak pişirilir. Süzülerek elde edilen posaya badem yağ ilave edilerek krem kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Hazırlanan bu kremden vücuda günaşırı ovularak sürülür.

Çillere Karşı Önlem

 • Bayır turpu ince ince kıyıldıktan sonra içine üzüm sirkesi bulunan kavanoza konur. Ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra bir hafta dinlendirilmeye bırakılır. Elde edilen sıvı süzüldükten sonra, yatmadan önce ısıtılan bir tülbentle yüze sarılır.
 • Kızılyaprak bitkisi yirmi dakika sıcak suda demlenmeye bırakılır. Süzülerek elde edilen suyu nöbet şekeri ile tatlandırarak yemek arası bir bardak içilir.
 • Kuru fasulye haşlandıktan sonra süzülerek elde edilen suyuna limon suyu karıştırılır. Cilt, salatalık suyu ve yumurta akı karışımı ilavesi ile edilen krem cilde günaşırı sürülür.

Deri Canlandırıcı Arpa Suyu

 • Büzücü, deriyi temizler ve yumuşatır. 3 çorba kaşığı arpayı 3 bardak suda bir saat hafif ateşte kaynatarak hazırlanır. Süzülüp soğutulur. Kullandıktan sonra yüzü durulayıp uzaklaştırın. Buzdolabında saklanmalıdır. Normal deri için çok iyidir. Arap suyu içmenin de cildini temizlediği ve güzelleştirdiği kabul edilir.(bal ve portakal suyu ile tatlandırın).

Deri Yumuşatıcı

 • Gül veya Gliserin, eski moda bir kozmetik ama gerçekten çok etkilidir. Gülsuyu gliserin oranı 50-50 ile 75-25 arası kullanın. Aktarlardan temini mümkündür.

Evde yapılabilecek güzellik reçetelerini tek başlıkta uzun olacağı için bölümler halinde yayınlıyorum. Yazının devamına güzellik reçeteleri bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Deneyimlerinizi yorumlar kısmında benimle paylaşmayı unutmayınız. Mutluluğunuz mutluluğumdur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.