Ev Yapımı Güzellik Reçeteleri 3

0 618

Merhaba kocapopo.com okurları, bu yazımızda evde kendiniz hazırlayabileceğiniz güzellik reçetelerinden hazırladığım metotların son bölümüne geldik. Buradan edindiğiniz yöntemleri denerken aklınıza takılan soruları alt taraftaki yorum kısmından sormak için çekinmeyin lütfen. Sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Doğal Cilt Temizleyicileri

 • Toz haline getirilmiş bademler az miktarda sıvı ile hamur haline getirilir. Yağlı cilt için çok iyidir, bademler deriyi yumuşatır, aşındırıcı etki ile onu temizler ve protein ile besler.
 • Az miktardaki hafifçe ısıtılmış bal ile yüzünüze masaj yapın. 15 dakika yüzünüze bırakın. Bal mikrop öldürücüdür, cilt deliklerini temizler ve deriyi gerdirir. Yağlı ve lekeli deri için iyidir. Buğday özü sıklıkla bal maskesine ilave edilir.
 • Bira mayasını az miktarda su ile karıştırıp hamur haline getirin. Onun soyucu etkisi deri deliklerini temizler ve cildi uyarır. Yağlı deri için çok iyidir. Soyucu etki, protein ve vitaminler sağlar.

El Bakımı

 • Akhuş ve karakavak tomurcukları iki saat boyunca sıcak suda demlenir. Süzülerek elde edilen posaya bal mumu ilave edilerek krem kıvamına gelinceye kadar badem yağı ile yoğrulur. Elde edilen krem belirli aralarla ellere sürülür.
 • Taze salatalık kabuklarıyla birlikte dövülerek ezilir. Elde edilen posaya bal mumu ilave edilerek merhem kıvamına gelinceye kadar bademyağı ile yoğrulur. Hazırlanan bu merhemden ellere sürülür
 • Papatya sütle beraber kaynatıldıktan sonra ince bir tülbentte sıkılır. Elde edilen posaya akhuş ağacının tohumları ilave edilerek merhem kıvamına gelinceye kadar zeytinyağı ile yoğrulur. Hazırlanan bu merhemden ellere masaj yapılır.

El Tırnağı Tedavisi

 • Buğday özü yağı kullanın. Parmak tırnaklarınızı ısıtılmış yağ içine 3 ile 4 dakika yerleştirin. Yağı silin ve tırnaklara masaj yapın. Zayıf ve kırılan tırnakları güçlendirir. Diğer sebze yağları da kullanılabilir, ama o kadar etkili olmayabilir.

Ergenlik Sivilceleri

 • Papatya pırasa suyunda kaynatılır. Süzülerek elde edilen posası şahtere otu ilavesiyle pomat kıvamına gelinceye kadar badem yağı ile yoğrulur. Hazırlanan bu pomattan sivilceli bölgeye sürülür.
 • Nar kabuğu sirke ile birlikte kaynatılır. Elde edilen sıvı gül suyu ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışıma batırılan temiz bir pamukla sivilceli bölgeye pansuman yapılır.
 • Gül, şahtere otu ve papatya sirkeli suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen posası, krem kıvamına gelinceye kadar dövülmüş nar kabuğu ilavesiyle yoğrulur. Hazırlanan kremi badem yağı ile yumuşatılarak sivilceli bölgeye sürülür.
 • Şahtere otu kaynar suda yarım saat bekletilir. Elde edilen sıvı tülbentle süzüldükten sonra badem yağı ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışımla sivilceli bölgeye kompres yapılır.
 • Ergenlik sivilceleri için Aslanpençesi de çok etkili bir bitkidir. Bu bitkinin haşlaması deri için tonik, yumuşatıcı ve iyileştiricidir.

Ten Güzelliği

 • Yarım avuç lavanta çiçeği, bir avuç civanperçemi ile birlikte sert bir zeminde dövülür. Elde edilen posaya yumurta sarısı ilave edilerek, krem kıvamına gelinceye kadar badem yağı ile yoğrulur. Hazırlanan karışım bir kavanoza konarak serin bir yerde bekletilir. Ten güzelliğini sağlayan bu kremden, vücuda masaj yapılarak sürülür.
 • Bir avuç papatya, yarım avuç kırlangıç otu yarım saat süreyle tuzlu suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı bir kaba boşaltılarak dinlendirilir. Dinlendirilen bu sıvıdan banyo suyuna ilave edilerek gün aşırı oturak banyosu yapılır.
 • Birer avuç kırmızı gül ve akasya çiçeği on beş dakika süreyle kaynar suda bekletilir. Sıkılarak elde edilen sıvıya, yumurta akı ve dövülmüş lavanta çiçeği tozu ilave edilerek şampuan kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Tenin kadife gibi yumuşak ve saçların ipek gibi parlak olmasını sağlayan bu şampuanla sabah akşam el, yüz ve saç banyosu yapılır.

Yüz Buharı

 • Cilt deliklerini temizler, deriyi yumuşatır, zarifleştirir ve nemlendirir. Büyük bir kap içinde 1 bardak dolusu şifalı bitkiler üzerine 1 litre su dökün. Ada çayı, nane ve ıhlamur çiçeği karışımı hazırlayın. Başınızı kapatın, buharı alıkoymak için başınızı ve kabı bir havlu ile örterek bir çadır oluşturun. Yüzü, 10 dakika ve ya daha az buharlandırın. Buharı yüzünüzden 5-10 santim uzakta tutun. Daha sabit buhar sağlamak için buharlaştırıcı veya elektrikli tavada kullanabilirsiniz ve havluyu kullanmayabilirsiniz.

Değerli okurlarım 3 bölümden oluşan güzellik reçetelerinin önceki bölümlerini okumadıysanız güzellik reçeteleri bağlantısına tıklayarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bir başka başlıkta görüşmek dileğiyle. Sağlıklı kalın…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.