Ramazanda Diyet

Ramazan ayında sağlıklı beslenmek için neler yapılmalı?

0 135

Merhabalar,
Ramazanda Kilo Vermek için ne yapmalıyız doğru soru değil. Doğru soru Ramazanda kilo almamak için ne yapmalıyız, olmalıdır. Sağlıklı bir ramazan geçirmenizde yazımızın faydalı olmasını umuyorum.
Ramazan ayında öğün sayımız azalsa da buna karşın sayıca azalan öğünlerimizde yiyecek çeşitliliği daha fazla olmaktadır. Ramazan ayında doğru beslenme öğün sıklığının ramazan dışındaki öğünlerimize yakın bir menü ile uygulanması sağlanmalıdır. Oruç tutan kişiler bu ramazan yaklaşık 22 saat oruç tutacaklar. Bu açlık süresinde kan şekeri düşecektir. Eğer sahura da kalkmıyorsanız kan şekeri düşüşü günün erken saatlerinde başlar ve daha düşük değerlere ulaşır. Bundan dolayı az ve sık beslenme ilkesi kan şekerini dengelemek için mutlaka uygulanmalıdır. Ramazanın diyeti sağlıklı beslenmektir. Ramazanda öğünlerimizi şu şekilde düzenleyebiliriz.

 • Sahur
 • Hafif İftar
 • Akşam Yemeği
 • Ara Öğün

Sahurda neler yemeliyiz?

Sahura kalktığınızda dikkat etmeniz gerekenlere gelecek olursak, özellikle midenizde uzun süre kalacak besinleri tercih etmelisiniz. Kan şekerinizi ani değişikliklere yol açabilecek besinlerden uzak durmalısınız. Kıymalı sebze yemekleri ya da tahıl çorbaları, Kepekli ekmek, az tuzlu peynir, meyve ve bol su tüketimi unutulmamalıdır. Çok tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Özellikle çalışan insanların yoğun iş temposunda zorluk çekmemeleri için sahurda bol bol su tüketmeleri gerekmektedir.

Ramazanda Sağlıklı Beslenme
Sahurda ve iftarda aniden ve aşırı yemekle mideyi doldurmamak gereklidir. Ani mide gerginliği hem tansiyon yükselmesine hem de insülin gibi kan şekerini dengeleyen hormonların hızlı salgılanmasına yol açar.

Azar azar ve iyi çiğneyerek yemek yenilmelidir.
Sofralarımızda aşırı tatlı, yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınmak gerekir. Bunların yerine hazmı kolay, mide-barsak sisteminde uzun süre kalabilen lifli ve selüloz içeren sebze, meyve ve kepekli ekmek tercih edilmelidir.

Normal şartlarda yetişkin bir insanın yaklaşık 1,5 -2 litre su içmesi gerektiğinden sıvı alımına çok dikkat edilmelidir. Özellikle Ramazan ayının günümüzde yaz mevsiminde yaşanıyor olması ve küresel anlamda sıcaklıkların normalin üzerinde seyretmesi ile tüketmemiz gereken su miktarı 3 litre civarında olmalıdır. Gün içerisinde de güneşe çok fazla maruz kalmamak gerekir.

İftara çorba ile başlanmalıdır. Ara vererek ana yemeğe geçilmelidir. İftara su, çorba, zeytin, peynir, hurma ya da kuru kayısı ile hafif başlanması ve ağır olan yemeğe en az 15 dakika aradan sonra geçilmesi daha uygundur. Başlangıçta çok sıcak olmayan ılık çorba en uygunu olacaktır. Bağırsak problemi olanlar çorbalarına doğal lif ilavesi yapabilecekleri gibi kepekli ekmek de tercih edebilirler.

Yemek sonrası yenilecek tatlıların hamurlu ve kızartma işlemine uğramış bir tatlı olmamasına dikkat edilmeli sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Ramazanın simgesi haline gelen güllaç buna en uygun tatlı olarak kabul edilebilir, haftada 1-2 kez sütlü tatlı yenilebilir. Ancak hemen yemek üzerine değil iftardan 1- 2 saat sonra yenilmesi daha iyi olur.

Oruç Bir Zayıflama Yöntemi Değildir!
Hareket azlığı, metabolizma hızının yavaşlaması kilo vermeyi zorlaştırmaktadır. Şişmanlık sorunu olan kişilerin bu dönemi bir perhiz fırsatı olarak görmesi yanlıştır. Oruç tutmak ile kilo verilmez. Gün boyu aç kalmak metabolizma hızını yavaşlatarak alınan besinlerin yağ haline gelmesini kolaylaştırır. Bu durum kilo artışına sebep olur. Ramazan’da kişiler hareketsiz kalmaya meyillidirler. Kendilerini yormamak için yürüyüş, koşma gibi aktiviteleri bilinçaltından yapmak istemezler. Bu sebeple Ramazan ayında yeterli ve dengeli yemeye özen göstermeyenler, az ve sık beslenmeyenler bu ayı kilo alarak bitirirler.

 • Gece yatarken sadece niyet edip uyumak yetmeyecektir. Mutlaka sahura kalkılmalıdır.
  İftarda midenizi tıka basa doldurup tüm gün yemeniz gereken yiyecekleri tek bir öğüne sığdırılmamalıdır.
 • İftardan sonra ve özellikle sahurda bol bol su içilmelidir.
 • Sebze ve meyve tüketiminizi artırmanız gerekiyor.
 • Haftada 2 kez sütlü tatlı tüketip diğer günlerde meyve veya kuru meyveyi tatlı olarak kullanın.
 • İftardan 1–2 saat sonra hafif yürüyüş yapmaya çalışın.
 • Genelde yüksek yağ içeren iftariyeliklerden her gün tek bir seçim yapılması gerekir. Bir gün tereyağı-bal, diğer gün peynir-zeytin gibi özenle tüketilmelidir.
 • Yemeklerin suyunu tüketmemeye çalışın bu şekilde daha az yağ almış olursunuz.
 • Yavaş yemeye çalışın ve mutlaka iyi çiğneyin.

Bu bahaneyle bende şimdiden ramazan ayınızı tebrik ediyorum değerli okurlarım. Sevdiklerinizle muhabbetli bir ramazan ayı geçirmenizi dilerim. Ramazan bayramına tüm sevdiklerinizle daha rahat kucaklaşabilmek için kilolarımıza dikkat edelim. Bayramda sağlıklı bir ramazan ayı geçirmiş olmanız tüm koca popolular tarafından farkedilecektir, bu da sizi mutlu edecektir. Hayırlı Ramazanlar 🙂

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.