Yaza girerken kokunuzu seçtiniz mi ?

0 414

Yaza girdiğimiz bu dönemde, biraz güneş banyosu biraz yağmur damlası derken Mayıs ayı bitmek üzere. Bugün sizlere takipçilerimizin yoğun olarak sorduğu sorulardan biri olan ”hangi parfüm” tutuluyor, hangisi daha çok talep ediliyor sorusunu biraz açmak istedik. Ben konuya girerken birşeyi araya sıkıştırmak istiyorum, kozmetikte genel ad olarak parfüm ismi kullanılsada aslında esans ya da koku denilmesi daha açıklayıcı olur. Çünkü parfüm dediğimizde genel manada marka parfümler, ezberlenmiş isimler vb bir çok konu ortaya çıkıyor ama koku ya da esans dediğimiz isimler aslında o parfümlerin özlerini oluşturan ana terimlerdir.

Koku duygu dünyamızı etkileyen en önemli öğedir, bazı davranış ve tepkilerin oluşmasına neden olur. Örneğin duyulan taze ot, yaprak ve yeşillik kokusu; ferahlık, yaşam heyecanı ve baharı anımsatır. Güzel bir çiçek kokusu da, huzur, mutluluk ve rahatlık duygusu verir. Bu yüzden marka yerine parfümlerin esanslarına, alt, orta ve uç notalarına bakarak tercih yapmanızı öneririz. Şimdi biraz yaza girerken bayanların en çok tercih ettiği parfümleri inceleyelim;

Chloe See By Chloe Edp

Chloe ‘See by Chloe’ ü 2012 yılının sonlarına doğru piyasaya sürülmüştür. Bu parfümün arkasındaki burun, Chloe EDP ve Chloe L’eau de Chloe parfümlerinin de arkasındaki isim olan Michel Almairac’dır. Çiçeksi ve odunsu kokular kategorisinde yer almaktadır. Şişe tasarımı vintage kuş kafeslerinden ilham alınarak oluşturulmuştur. Yaza girerken en çok tercih edilen parfümler arasındadır. Sizin teninizde hangi nota ortaya çıkar denemeniz gerek.

See By Chloe parfümünün notaları şu şekildedir:

  • Üst Notalar: Bergamut, elma çiçeği
  • Orta Notalar: Yasemin, Ylang-Ylang
  • Alt Notalar: Misk, Sandalağacı, Vanilya

Lancome La Vie Est Belle Edp

La vie est Belle, markanın 2012 yılında piyasaya sunduğu parfümü. Lancome La Vie Est Belle, sizi mutluluğun kokusunu keşfe çıkarıyor. Hayatın ve mutluluğun felsefesi veya hayatın güzelliğine yönelik evrensel bir bildiri. “Hayat güzeldir” inanışını tüm hayatınıza yaymayı amaçlayan La Vie Est Belle, gülüşünüzü zarif şişesiyle temsil ediyor. Mutluluk verici La Vie Est Belle parfüm üç uzman burun Olivier Polge, Dominique Ropion ve Anne Flipo tarafından üç yılda 5000 versiyon denemesinden sonra ortaya çıkarılmış seçkin bir koku. Çikolata ve siyah üzümün birlikteliği, hele ki bu gruba vanilyanın da katılması ile resmen atom bombası gibi bir şey çıkmış ortaya.

  • Tepe Notası: İris Çiçeği
  • Kalp Notası: Yasemin, Zambak
  • Dip Notası: Portakal Çiçeği, Paçuli

Tom Ford Velvet Orchid Edp

Tom Ford Velvet Orchid Edp Bayan Parfüm, 2014 yılının en seksi keşiflerinden biri… Yann Vasnier, Calice Becker, Shyamala Maisondieu ve Antoine Maisondieu imzası taşıyan Tom Ford Velvet Orchid Edp, eşsiz kokusuyla fark oluşturuyor. Parfüm, oryantal çiçeksi kokusu ile ikonik Tom Ford Black Orchid”in şehvetli bir kadının bedenine dökülmüş halidir. Ferahlatıcı notalar, taç yapraklar, bal ve rom içerir. Şehvetli ve kadınsı dokunuşlarla haz vadeden Tom Ford Velvet Orchid, çiçekli floral notalarıyla tazeliği simgeler.

  • Tom Ford Velvet Orchid Edp Parfüm notaları Türk gülü yağı, yasemin, Birezilya”dan mor orkide, portakal çiçeği, gül özü, nergis, sümbül, kediotu, Peru balsamı, mür, laden, sandal ağacı, süet ve vanilya.

Hermes Jour D’hermes Absolu

Gün ışığını, yeniden keşfi ve kadınların uyanışı temsil eden Jour d’Hermès, yeni koku aurası Jour d’Hermès Absolu ile daha şehvetli, mutlak kadınsılığa doğru yeni bir doğuşu yakalamıştır. Mükemmel hissetmek ve mükemmel kokmak isteyenler için Jour d’Hermè İçeriğinde; beyaz çiçekler, yasemin, zambak, gül, gardenya, ıtırşahi bulunmaktadır.

Jour d’Hermes’in başlangıcı ferah sayılabilecek greyfurt ve buruk limonla gerçekleşiyor. Doğal ve lezzetli üst notaları gayet güzel. Çok kısa süre içinde kaybolan başlangıçtaki turunçgillerin yerini orta kısımda baharatlar alıyor. Biber ve hatta kakule olduğunu tahmin ettiğim baharatlar gayet köşeli ve karakteristik. Fazlaca tatlılık barındırmayan baharatlara ilerleyen dakikalarda metalik çiçekler ekleniyor. Orta bölümde kadifemsi yapaylık algılıyorum. ilkbaharda ve yaz mevsimi içinde kullanılabilecek özel kokulardan biri.

Giorgio Armani Si

Romantik Si modern kadının sembolü, zarafet, güç ve bağımsız ruhun karşı konulamaz birleşimi Girorgio Armani. Şık, şehvetli, yoğun, yumuşak. Teninizde bir düş duyularınızı büyüleyecek. Seçkin ve zarif kokusu Giorgio Armani Couture ruhuna sadık kalıyor. Tutkulu, sevgi dolu ve canlı Armani kadını. Şehirli kadının bağımsız kendine has duruşunun altında yatan tarzı simgeleyen kokunun üst notasında sizi karşılayan meyve ve çiçeksi tınılar daha baskın. Si açılışını Frenk üzümü ile yapıp yumuşak ve özel iki çeşit vanilya geçişi ile tamamlıyor.Si ‘ de yer alan tatlı vanilya ve paçuli hoş bir tatlılık oluşturuyor çok yormadan …. İçindeki odunsu notalar bir süre sonra tenden siliniyor. Beyaz tenli kadınlarda kalıcıığı tüm gün sürebilir, buğday tenli kadınlarda ise kalıcılığı orta derecededir. Tasarımı sade ve mesajı çok baskın olduğu için gösterişten özellikle kaçınılmış.Ağır , elegan bir duruşa sahip.Renk seçimlerine kadar yumuşak renklerde dans ediyor ama bir o kadar keskin hatlara sahip ; sanki siyah geçişi ile size durmanız gereken yeri hatırlatırcasına.Siyah kapağı kendine has tarzını şık bir bitiş ile sağlamaya yetiyor zaten. Yumuşak geçişlerden hoşlanan içinde bir kaç tarzı taşıyan karışımlardan hoşlanan kadınların gözdesi olmaya aday bir koku.

  • Tepe Notası: Siyah Frenk Üzümü
  • Kalp Notası: Frezya, Mayıs Gülü
  • Dip Notası: Vanilya, Paçuli, Değerli Odun Harmanı

Evet sevgili okurlarım bugün bana en çok sorulan ve tercih edilen 5 özel kokuyu inceledim. Dip notalarından tepe notasına kadar size sizi hissettirecek bu kaliteli kokular Hindistan’ın Tac Mahali’ni, Fransa’nın Paris’ini, kutupların serinliğini duygularınıza dökecek. Umarım fikirlerinize tercüman olmuşumdur. Bu konuda incelemelerimiz erkek kokuları içinde devam edecek, erkeklerin daha çok hangi kokuları kullandıklarını buradan sizlerle paylaşacağım.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.